Wyimki z Gazety Krakowskiej - ofensywa gorlicka 1915 na ziemi lubaczowskiej.
Bartosz Wencel (Lubaczów) / 2007-06-10 16:09:18

Bartosz Wencel

Wyimki z Gazety Krakowskiej – ofensywa gorlicka roku 1915 na ziemi lubaczowskiej.

 

 

 

Gazeta Krakowska wychodzi³a od 28 VII 1914 do 7 XII 1915. Jej redaktorem naczelnym i wydawc± zarazem by³ Zygmunt Rosner. Niniejsze informacje przedstawione s± dos³ownie, bez zmiany ortografii, gramatyki i interpunkcji.

 

Sieniawa zdobyta.

Urzźdowo og³aszaj± dnia 19 maja w po³udnie: Wiedeń, 19 maja.

Na wschód od Sanu wojska sprzymierzone, które przesz³y rzekź odrzuci³y wczoraj aæ do Lubaczówki silne oddzia³y rosyjskie, które stawia³y na pó³nocny wschód od Jaros³awia opór. Sieniawa zosta³a zdobyt±, a przejcie przez San takæe tam wymuszone. Przytem wziźto 7000 jeńców do niewoli i zdobyto 8 dzia³. Rano usi³owa³ nieprzyjaciel wykonaę kontratak, zosta³ jednak krwawo odparty.(…)

Zastźpca szefa sztabu generalnego, von Hoefer, marsza³ek polny porucznik.

Nr 293, 20 V 1915, s. 1.

 

Gwa³towne walki na ca³ym froncie galicyjskim.

Urzźdowo og³aszaj± dnia 15 czerwca w po³udnie: Wiedeń, 15 czerwca.

Wskutek ataku sprzymierzonych wojsk rozwinź³y siź prawie na ca³ym froncie galicyjskim gwa³towne walki. Wojska armii arcyksiźcia Józefa Ferdynanda post±pi³y, po zajźciu Sieniawa na wschodnim brzegu Sanu w kierunku pó³nocnym i pó³nocno – wschodnim. Zamek i folwark Piskorowie wziźto wczoraj szturmem, przyczem zabrano wielu jeńców.

Wród zaciźtych walk postźpuje armia jenera³a Mackensena z obu stron Krakowca i na Oleszyce. W kontakcie atakuj± wojska Boehm Ermoliego Rosyan na wschód i po³udniowy wschód od Mocisk, gdzie nowe nieprzyjacielskie pozycye w kierunku Gródka go os³aniaj±.(…)

Zastźpca szefa sztabu generalnego von Hoefer, marsza³ek polny porucznik.

Nr 320, 16 VI 1915, s. 1.

 

Niæniów wziźty. – Zdobycie rosyjskich stanowisk na po³udnie od gocińca lwowskiego.

Urzźdowo og³aszaj± dnia 16 czerwca w po³udnie: Wiedeń, 16 czerwca.

Rosyanie nie mog± wytrzymaę ogólnego ataku sprzymierzonych armii, mimo najuporczywszej obrony, i cigane ostro przez nasze zwyciźskie wojska ustźpuj±. Resztki pobitych rosyjskich korpusów cofaj± siź przez Cewków, Lubaczów i Jaworów.(…)

Zastźpca szefa sztabu generalnego von Hoefer, marsza³ek polny porucznik.

Nr 321, 17 VI 1915, s. 1.

 

 

Zdobycie Tarnogrodu. Odzyskanie Cieszanowa i okolicy.

Urzźdowo og³aszaj± dnia 18 czerwca w po³udnie: Wiedeń, 18 czerwca.

Na pó³noc od Sieniawy wtargnź³y nasze wojska w pocigu na rosyjski teren i dotar³y do okolicy na pó³noc od Krzeszowa i obsadzi³y Tarnogród. Takæe stoj±ce miźdzy dolnym Sanem i Wis³± si³y rosyjskie cofnź³y siź w kilku miejscach. Cieszanów i okolica na pó³noc od tej miejscowoci zosta³a zajźt±.

Zastźpca szefa sztabu generalnego von Hoefer, marsza³ek polny porucznik.

Nr 323, 19 VI 1915, s. 1.

 

 

 

W po¶cigu za Rosyanami.

Kraków, 19 czerwca.

Prze³amanie frontu rosyjskiego pod Jaros³awiem by³o zwyciźstwem o donios³em politycznem i militarnem znaczeniu. Cel i zadanie tych operacyj zyskuj± coraz bardziej na wyrazie. Nastźpstwem ich jest obecna bitwa pod Lwowem, tocz±ca siź na tych samych polach, na których przed niespe³na dziesiźciu miesi±cami tak obficie la³a siź krew. Nieprzyjaciel znajduje siź w pe³nym odwrocie – wojska sprzymierzone cigaj± go zawziźcie. Wród cigaj±cych wyróænię moæna wyra¼nie trzy grupy.

Jedna, to armia arcyks. Józefa Ferdynanda, postźpuj±ca pomiźdzy Sanem a Lubaczowem w kierunku Tarnogrodu i Tanwi, gdzie jak wiadomo Rosyanie zostali odrzuceni poza granice Galicyi i wpźdzeni na w³asne terytoryum. Stanowi ona zarazem pó³nocn± flankź innej grupy operuj±cej na po³udnie od niej. (…)

Nr 324, 20 VI 1915, s. 2.

 

Na koniec za¶ pewien inserat z roku 1914.

Wiadomoci o zaginionych.

Emil Janicki z Lubaczowa poszukuje swej æony z 3 – giem dzieci zostawionych we Lwowie, Heleny Janickiej, Lwów, Piarów 28. – Emil Janicki urzźdnik pocztowy, Szczyrzyc, ko³o Limanowej poczta





Copyright 2009 www.jewishoflubaczow.orgkontakt