Cmentarz Wehrmachtu w Lubaczowie
Bogdan Lisze (Oleszyce) / 2007-02-23 20:31:33

   Wiele razy słyszałem, że w okolicach lubaczowskiego szpitala są pochowani żołnierze niemieccy. W lipcu 2003 roku otrzymaliśmy informację od pracownika Urzędu Miasta w Lubaczowie, o wyciągniętym przez koparkę szkielecie jakiegoś żołnierza. Jako pracownicy Muzeum w Lubaczowie, pojechałem z kolegą Januszem Mazurem w celu oględzin tego wstrząsającego znaleziska.

 Na miejscu okazało się, że oprócz  ludzkich kości porozrzucane są różne utensylia wojskowe, but z cholewą i ostrogą, nieśmiertelnik, srebrna ażurowa spinka do mankietu, łuski karabninowe, hełm, strzępy mundurów - naramienniki i patki pułkownika, mosiężna zapalniczka, aluminiowe pozostałości po celtach.

Natrafiono na cmentarz żołnierzy Wehrmachtu, którzy zginęli w czasie przełamywania granicy  z Sowietami w roku 1941, zebranych z całego powiatu lubaczowskiego i pochowanych obok szpitala w liczbie 240 osób, (informacja p.Żuk z Lubaczowa, oraz inni mieszkańcy powiatu, którzy te ciała zwozili na furmankach do Lubaczowa). Dowiedziałem się również od Żuka, że groby były pielęgnowane w sposób szczególny, według odpowiedniego wzoru były usypane kopczyki, równiutko ustawione krzyże, na nich hełmy, ale gdy Sowieci idąc na Berlin z zemsty za fałsz (Układ Ribbentrop-Mołotow), tankami rozjezdżali i nawracali po tych grobach. Z czasem nikt nie wspominał tych wydarzeń.

 Prace przy szpitalu zostały wstrzymane do czasu zorganizowania wszelkich ekip, które potrzebne są do ekshumacji, a najważniejszą sprawą było zawiadomienie strony Niemieckiej, w tym wypadku (Volsbund Deutsche Kriegsgraberfursorge e.V. Kassel).

   W tym dniu nie miałem ze sobą wykrywacza metali, a dopiero następne dni ujawniły nowe odkrycia.

Odnaleźliśmy 56 pochówków, strona niemiecka miała ostatecznie przekazać odnalezione nieśmiertelniki do Muzum Kresów w Lubaczowie.

Możliwe, że do tej pory udało się już ustalić jak nazywali się żołnierze pochowani w Lubaczowie.




Informacja ze strony;

http://www.uw.rzeszow.pl/main.php?muid=4&mid=27&akID=870&cid=8a2cc85afd57b224

EKSHUMACJA W LUBACZOWIE

        Na wniosek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie Wojewoda Podkarpacki Jan Kurp wydał zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, odnalezionych 3 lipca br. w Lubaczowie, szczątków żołnierzy niemieckich. Szczątki przeniesione zostaną na cmentarz wojskowy w Siemianowicach Śląskich.
        W trakcie robót kanalizacyjnych, prowadzonych na terenie szpitala w Lubaczowie ekipa remontowa natknęła się na fragmenty ludzkich szkieletów. Pracownicy miejscowego muzeum, stwierdzili, że są to szczątki żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. O sprawie powiadomiona została prokuratura w Lubaczowie, jak również polsko-niemiecka Fundacja „Pamięć”, która zajmuje się pochówkami żołnierzy Wehrmachtu.  
        Prace ekshumacyjne zakończono 15 lipca br. Na terenie lubaczowskiego szpitala odkopano szczątki 57 niemieckich żołnierzy, którzy polegli i zmarli w czasie II wojny światowej. 
        Lubaczowski szpital był w czasie wojny niemieckim szpitalem wojskowym. Znajdował się tu cmentarz, na którym chowano zmarłych żołnierzy. Na początku lat 90-tych zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojskowy do Przemyśla. Odnaleziona teraz zbiorowa mogiła znajdowała się poza obrębem ówczesnego cmentarza.






Copyright 2009 www.jewishoflubaczow.orgkontakt